Zámek Hrubý Rohozec

Státní zámek Hrubý Rohozec, 511 01 Turnov GPS: 50°35’53.757″N, 15°9’26.711″E
Zámek Hrubý Rohozec najdeme ve stejnojmenné části města Turnova v okrese Semily v Libereckém kraji. Jde o státní zámek ve správě Národního památkového ústavu, který je přístupný veřejnosti.

file_pdfStáhnout PDF verzi Průvodce do kapsy – Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec je čtyřkřídlý zámek postavený na mohutné skále, ke kterému přiléhá anglický park. Původně šlo o gotický hrad, který zde byl postaven na konci třináctého století. Na začátku 16. století byl pozdně goticky přestavěn a na začátku sedmnáctého století dochází k přestavbě na renesanční zámek. Po bitvě na Bílé hoře se stal majetkem Albrechta z Valdštejna, i když jen na pět let. Poté se zámek stává až do roku 1945 majetkem rodu Des Fours Walderode. Během této doby byl zámek barokně přestavěn, v 19. století pak dochází k empírové přestavbě.

Jak se tam dostat:
Vlak: Nejbližší vlakovou zastávkou jsou Dolánky, odkud je k zámku asi 1,5 km po červené značce. Zhruba 2,3 km od zámku leží železniční stanice Turnov, ze které se k zámku dostaneme nejdříve po žluté značce, ze které odbočíme na červenou u rozcestí „Turnov-u mostu“ .
Bus: Nejbližší autobusovou zastávkou je „Turnov, Hrubý Rohozec“. Zastávka je asi 250 metrů od zámku. Autobusové nádraží v Turnově je od zámku asi 1,7 km a dojdeme z něj k zámku podobně jako ze železniční stanice v Turnově.
Autem: Hrubý Rohozec leží na severním okraji Turnova a v jeho blízkosti prochází silnice E65 z Turnova do Železného Brodu. Parkoviště je asi 150 metrů od zámku (50°35’53.426″N, 15°9’21.304″E).

Otevírací doba
Duben a říjen: úterý-pátek 10-15 (pouze I. okruh), soboty, neděle, svátky 9-16. Květen, září: úterý-neděle 9-16. Červen až srpen: úterý-neděle 9-17 hodin.
Expozice
I. okruh zahrnuje místnosti v prvním patře zámku včetně kaple. Uvidíte bohatě zdobené interiéry s původním nábytkem, obrazy a mnoha cennými předměty. Prohlídka trvá asi jednu hodinu. II. okruh představuje interiéry druhého zámeckého patra a trvá také přibližně hodinu. III. okruh je zhruba půlhodinová prohlídka představující historii a architekturu zámku od nádvoří přes zámecká sklepení po místnosti v přízemí, sloužící džíve pro zámecký personál.
Vstupné
I. okruh: plné vstupné 100 Kč, snížené vstupné 70 Kč. II. okruh: plné vstupné 100 Kč, snížené vstupné 70 Kč. III. okruh: plné vstupné 50 Kč, snížené vstupné 35 Kč. Spojený I.a II. okruh: plné vstupné 150 Kč, snížené vstupné 105 Kč.
Hotely, ubytování v okolí
Přehled hotelů v okolí zámku Hrubý Rohozec s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Informace o aktuálních akcích na hradech a zámcích najdete na ŽivéHrady.cz