Zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Hradec nad Moravicí
Městečko 2, Hradec nad Moravicí GPS: 49°51’54.413″N, 17°52’29.184″E
Státní zámek Hradec nad Moravicí najdeme ve městě Hradec nad Moravicí v okrese Opava v Moravskoslezském kraji, asi 8 km od Opavy. Jde o zámecký areál tvořený Bílým zámkem, Červeným zámkem, Bílou věží a zámeckým parkem, jenž leží na vyvýšeném ostrohu nad řekou Moravicí a nynějším centrem města.

file_pdfStáhnout PDF verzi Průvodce do kapsy – Zámek Hradec nad Moravicí

Bílý zámek je klasicistní budova z 19 století. Zde probíhají prohlídky. Novogotický Červený zámek je bývalý hospodářský areál zámku postavený z režného cihlového zdiva, zahrnující například typickou hradní bránu. Bílá věž je samostatně stojící stavba, ve které se konají příležitostné výstavy.
V místě zámeckého areálu stálo už v 8. století slovanské hradisko, které vystřídal v polovině 10. století přemyslovský hrad. Ten byl nejdříve přeměněn na opevněný středověký hrad a na konci 16. století renesančně přestavěn. Po požáru na konci 18. století prošel klasicistní přestavbou To byl již v rukou rodu Lichnowských. V areálu zámku se koná festival vážné hudby Bethovenův Hradec.
Informace o aktuálních akcích na hradech a zámcích najdete na ŽivéHrady.cz

Jak se tam dostat:
Vlak: Hradec nad Moravicí leží na železniční trati č.315 Opava-Hradec nad Moravicí. Železniční stanice leží asi 1,5 km od zámku a dojdeme tam po modré značce.
Bus: Přes Hradec nad Moravicí vede řada autobusových linek z blízké Opavy.. Většina stojí u železniční stanice nebo poblíž centra města (Hradec nad Moravicí,škola). Na zámek dojdeme po modré značce.
Autem: Hradcem nad Moravicí prochází silnce č. 57 z Opavy do Fulneku. Lze dojet až k zámku, po Zámecké ulici. Před zámkem je parkoviště.

hradec_nad_moravici_mapa_vyrez480
Turistická mapa Hradce nad Moravicí Zdroj:Mapy.cz

Otevírací doba
Květen až září pracovní dny 9-17, soboty, neděle, svátky 10-18. Duben, říjen, prosinec pouze víkendy 10-16.
Expozice
Základní prohlídkový okruh představuje historické interiéry v prvním patře Bílého zámku. Trvá zhruba 70 minut. Doplňkový okruh nabízí výstavní expozice v přízemí Bílého zámku spolu s několika slóny, zámeckou kaplí, Erbovním sálem. Trvaá zhruba 60 minut
Vstupné
Plné vstupné: Základní okruh 120 Kč, Doplňkový okruh 80 Kč.Snížené vstupné: 80 Kč a 60 Kč.
Hotely, ubytování v okolí
Přehled hotelů v Hradci nad Moravicí a v okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.
Co vidět v okolí
Kostel sv. Petra a Pavla
Městečko, Hradec nad Moravicí
GPS: 49°51’58.645″N, 17°52’32.042″E
Kostel je v blízkosti hradní brány. Pochází z konce 16. století. Má nejstarší zvony na Opavsku
Slezská Kalvárie
GPS: 49°51’44.454″N, 17°53’5.722″E
Křížová cesta, založena roku 1774 na kopci Kalvárie (414 m n. m.) východně od zámku. Ze zámku zde dojdeme po zelené značce. Snažší cesta je z města od Opavské ulice a ulice Pod Kalvárií.