Tampere

Tampere je třetí největší finské město s bohatou průmyslovou minulostí. Město leží na jihozápadě Finska s centrem mezi jezery Näsy a Pyhä. Hlavní město Helsinky leží asi 180 kilometrů jihovýchodním směrem.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – TAMPERE

Památky a zajímavosti aneb co musíte vidět v Tampere

Särkänniemi
Laiturikatu 1. Zábavní park, kde kromě různých atrakcí najdeme akvárium, delfinárium, dětskou ZOO, planetárium a také 168 metrů vysokou věž Näsinneula. Denní pass stojí v letní sezoně 38 EUR, v zimní je levnější. Park najdeme asi 2 km severozápadně od centra města, z vlakového nádraží se tam dostaneme busem č. 20.
http://www.sarkanniemi.fi/en
Vapriikki
Alaverstaanraitti 5, ve čtvrti Tampella asi 1,3 km severozápadně od vlakového nádraží. Centrum ruzných muzeí a výstav. Najdeme zde mimo jiné Muzeum panenek, Muzeum bot, Fiskou hokejovou síň slávy a další. Vstupné 10 EUR.
www.vapriikki.net
Muzeum Amuri (Amurin työläismuseokortteli)
Satakunnankatu 49. Skanzen představující blok starých dělnických dřevěných domků z 19. století. Skanzen najdeme ve čtvrti Amuri necelé 2 km západně od vlakového nádraží. Vstupné 7 EUR.
http://www.tampere.fi/amuri/
Muzeum V.I. Lenina (Lenin-museo)
Hämeenpuisto 28. Leninovo muzeum, které najdeme v „Dělnickém domě“ na rohu ulic Hämeenkatu and Hämeenpuisto, asi 1,2 km západně od vlakového nádraží. Vstupné 6 EUR.
http://lenin.fi
Muzeum umění (Tampereen taidemuseo)
Puutarhakatu 34, ve čtvrti Amuri, asi 1,7 km západně od vlakového nádraží. Muzeum moderního umění, které pořádá různé výstavy finských i zahraničních umělců. Vstupné 7 EUR.
http://www.tampere.fi/english/artmuseum.html
Muzeum Mumínků (Muumilaakso)
Puutarhakatu 34, ve stejné budově jako Muzeum umění. Muzeum představuje známé pohádkové postavičky-Mumínky.
Vstupné 7 EUR, společná vstupenka s Muzeem umění za 10 EUR.
http://muumilaakso.tampere.fi/en
Katedrála (Tampereen tuomiokirkko)
Tuomiokirkonkatu 3A, 500 metrů severně od vlakového nádraží. Tamperská katedrála postavená na začátku 20. století. Postavena ve stylu finského národního romantismu, uvnitř najdeme kontroverzní fresky Hugo Simberga.
Kalevský kostel (Kalevan kirkko)
Liisanpuisto 1, asi jeden kilometr východně od vlakového nádraží. Zajímavý modernistický kostel postavený v šedesátých let 20. století.
Starý kostel (Vanha kirkko)
Keskustori. Nejstarší kostel v samotném městě Tampere, pocházející z první poloviny 19. století. Stojí na náměstí Keskustori vedle divadla a radnice.
Komplex továrních hal Finlayson
Komplex historických továrních budov z první poloviny 19. století přeměněný na obchody, restaurace, muzea a další veřejné prostory. Najdeme jej severně od centra města a západně od řeky Tammerkoski.
Komplex továrních hal Tampella
Komplex historických továrních budov z poloviny 19. století přeměněný na obchody, restaurace, muzea a další veřejné prostory. Najdeme jej severně od centra města a východně od řeky Tammerkoski.

Doprava

Letiště

Tampere-Pirkkala Airport (TMP)
Toto letiště najdeme šestnáct kilometrů jihovýchodně od centra Tampere, pět kilometrů jižně od městečka Pirkkala. Do centra Tampere se dostaneme autobusy. Městskými autobusy linky A1 (2,60 EUR jedna cesta, stojí na autobusovém nádraží „Linja autoasema“ a na hl. vlakovém nádraží v Tampere, http://joukkoliikenne.tampere.fi/en/) a busy společnosti Tokeen Liikenne Oy Buses (Ryanair Partners, 6 EUR za jednu cestu, jede asi 30 minut, stojí u hl. vlakového nádraží).
Web letiště: http://www.finavia.fi/en/tampere-pirkkala

Vlak

Vlakové nádraží (Tampereen rautatieasema) leží v centru města při ulici Rautatienkatu, u východního konce ulice Hämeenkatu asi 700 metrů od náměstí Keskustori

Bus

Autobusové nádraží (Linja autoasema) leží jihovýchodně od centra města, na ulici Hatanpään valtatie 7, asi 600 metrů od vlakového nádraží.

Doprava ve městě

Autobusová jízdenka stojí 2,60 EUR, platí hodinu a je přestupní, lze ji koupit u řidiče a platit v hotovosti. Můžete ušetřit pokud si koupíte turistickou jízdenku na 24 hodin , jízdenka bude nahraná na speciální kartu a stojí na jeden den 6,5 EUR a na každý další den 4 EUR Jízdní řády a plán dopravy najdete na http://reittiopas.tampere.fi/en/

Kam v okolí

Národní park Seitseminen (Seitseminen kansallispuisto)
Národní park Seitseminen leží asi sedmdesát kilometrů severně od Tampere. Park je oblíben pro své zachovalé jehličnaté tajgové lesy typické pro původní přírodu této oblasti západního Finska. Součástí parku je farma Kovero, jenž v sezoně funguje jako skanzen. Z Tampere se do parku dostaneme nejlepe po silnici č. 64 do Kuru a z něj pak po silnici č. 332 k vesnici Länsi-Aure a pak k návštěvnickému centru.
http://www.outdoors.fi/destinations/nationalparks/seitseminen/Pages/Default.aspx

Hotely a ubytování v Tampere

V Tampere najdeme mnoho různých hotelů, stačí si jen vybrat podle vašeho vkusu a potřeb. Přehled hotelů v Tampereh s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com

Mapa

Mapa centra Tampere, Finsko
Turistická mapa centra Tampere. Zdroj:“Mapy.cz“

Důležitá telefonní čísla

Záchranný systém: 112