Rovaniemi

Rovaniemi, Finsko

Rovaniemi je město ležící na severu Finska, v provincii Laponsko (Lappi, Lappland) jejímž je administrativním centrem. Vzdálenost od Helsinek je cca 800 km. Město leží při soutoku řek Kemi a Ounas, jen několik kilometrů jižně od severního polárního kruhu.

 
ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – ROVANIEMI
 

Doprava
Letiště: Letiště v Rovaniemi (Rovaniemi Airport, Rovaniemen lentoasema, RVN ) leží necelých 10 km severovýchodně od centra města. Z letiště do centra jezdí autobusy místní MHD, linka č.8 na vlakové nádraží (Rautatieasema), cena jízdenky 3,10 EUR.
Web letiště: https://www.finavia.fi/en/rovaniemi/
Vlak: Vlakové nádraží (Rautatieasema) leží při ulici Ratakalu. Hlavní náměstí v centru Rovaniemi (Lordin aukio) je asi 1,5 km severovýchodním směrem.
Bus: Autobusové nádraží (Rovaniemen linja-autoasema) leží u křižovatky ulici Lapinkävijäntie a Hallituskatu cca 500 metrů severovýchodně od vlakového nádraží.
Autem: Rovaniemi prochází silnice č. E75.
Doprava ve městě
V Rovaniemi je MHD zajištěna autobusy. Nejvíce zřejmě využijete linku č.8 jedoucí z vlakového nádraží na letiště přes SantaPark, Vesnici Santa Clause, Napapiiri (severní polární kruh). Jízdenka na jednu cestu stojí 3,10 EUR. Jízdní řády a trasy jednotlivých linek najdete na http://international.rovaniemi.fi/en/Services/Transportation
Hotely, ubytování
V Rovaniemi najdeme například City Hotel, Santa Claus Holiday Village, Santasport Resort, Arctic Light Hotel. Ve městě a v okolí je pak k dispozici široký výběr hotelů, hostelů, penzionů i apartmánů. Přehled hotelů v Rovaniemi a okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com
Zajímavosti
Jelikož se Rovaniemi nachází u sverního polárního kruhu, můžeme zde dobře sledovat půlnoční slunce (součást tzv. polárního dne) a to mezi 6. červnem a 7. červencem. Zejména v zimním období můžeme vidět i polární záři (Aurora Borealis).

Co musíte vidět
aneb památky a zajímavosti v Rovaniemi
Arktikum
Pohjoisranta 4, asi 800 metrů severozápadně od náměstí Lordin aukio.
Arktikum je muzeum a vědecké centrum v budově ve formě „proskleného tunelu“. Muzeum představuje život v Laponsku a Arktidě a také historii finského Laponska a život a zvyky jeho původních obyvatel.
Vstupné 12 EUR (v roce 2018 bude 13 EUR).
http://arktikum.fi
Korundi
Lapinkävijäntie 4 , necelých 800 metru od vlakového nádraží směrem do centra.
Kulturní centrum zahrnující koncertní síň a také Muzeum umění (Rovaniemen Taidemuseo). Představující především finské moderní umění a také díla laponských umělců. Vstupné 8 EUR (v roce 2018 bude 9 EUR), čtvrtky 18-20 zdarma.
http://www.korundi.fi/en/
Vědecké centrum Pilke
Tiedekeskus Pilke
Ounasjoentie 6, vedle Arktika
Vědecké centrum Pilke vypráví interaktivní formou příběhy o severských lesích a mnoha spojitostech, které s nimi máme. Vstupné 7 EUR.
http://www.sciencecentrepilke.fi/
Most Jätkänkynttilä
Most přes řeku Kemijoki, jeden ze symbolů Rovaniemi. Něco přes pět set metrů od náměstí Lordin.
Lesnické muzeum Laponska
(Lapin Metsämuseo)
Metsämuseontie 7, asi 3,5 km od centra, zastávka busu Metsämuseontie. Během prohlídky muzea získáte povědomí o tom, jak lidé pracovali a žili v lesích Laponska v letech 1870 až 1950. Muzeum je otevřeno červen-srpen, mimořádně bývá otevřeno i v zimě. Vstupné 6 EUR. .
http://www.lapinmetsamuseo.fi/home/
Historické muzeum Rovaniemi
(Rovaniemen kotiseutumuseo)
Pöykköläntie 4. Na břehu řeky Kemijoki, asi 3,5 km od centra, zastávka busu Pöykkölä Kajaanyntie. Muzeum je umístěno v bývalé farmě a ilustruje život na místním statku před sto lety. Otevřeno červen-srpen. Vstupné 5 EUR.
http://www.lapinmuseot.fi
Arctic Circle Husky Park
Joulumantie 3, za vesnicí Santa Clause. Park věnovaný psímu plemeni Sibiřský husky. Můžete se vydat i na projížďku psím spřežením. Vstupné do parku je 10 EUR.http://huskypark.fi/en/
Arctic SnowHotel
Lehtoahontie 27, po silnici č.79 na sever a po cca 21 km za Sinettä vlevo necelých šest km po silnici č.83. Sněhový hotel, s pokoji a nábytkem ze sněhu a ledu. Pokoj od 130 EUR za osobu. Otevřeno od listopadu do března. Vstupné do areálu 15 EUR.http://arcticsnowhotel.fi
Angry Birds Activity Park
(Angry Birds leikkipuisto)
Valtakatu 4, asi šest set metrů od náměstí Lordin, při řece Kemijoki, nejbližší zastávkou autobusu je Ruokasenpuisto. Dětské hřiště, které je inspirováno figurkami Angry Birds. Vstup zdarma.
Luterántský kostel
(Rovaniemi kirkko)
Rauhankatu 45, asi čtyři sta metrů od divadla směrem k řece Kemijoki. Nejbližší autobusovou zastávkou je „Kirkko“. Stavba z roku 1950, známá především obrovskou freskou za oltářem s názvem „Pramen života“
Německý vojenský hřbitov
Německý vojenský hřbitov s mauzoleem jenž obsahuje pozůstatky více než 2 500 německých vojáků, kteří padli během 2. světové války. Hřbitov se nachází na břehu jezera Norvajärvi, 18 km severně od Rovaniemi. Otevřeno od dubna do konce září.

Tip jak ušetřit
Kulttuuripassi
Karta, která je praktickým způsobem, jak zažít nejzajímavější kulturní atrakce v Rovaniemi a ušetřit za vstupné. Můžete se dozvědět o historii výzkumu Laponska a Arktidy v Arktikum, poznat současné severské umění v domě kultury Korundi a seznámit se s mnoha významy severských lesů ve Vědeckém centru Pilke. Karta je osobní a platí po dobu sedmi dnů. Můžete ji koupit v jedné ze tří atrakcí, kde platí (Arktikum, Muzeum moderního umění v Korundi, Vědecké centrum Pilke). Cena karty je 20 EUR.

Rovaniemi – Domov Santa Clause
Rovaniemi se prezentuje jako domov Santa Clause, proto zde narazíme na řadu atrakcí s ním spojených. Hlavním místem je „Vesnice Santa Clause“.
Vesnice Santa Clause (Joulupukin Pajakylä)
Arctic Circle, Rovaniemi. Asi 8 km severně od centra Rovaniemi, dostaneme se zde busem č. 8 z centra města, zastávka „Joulupukin Pajakylä). Navštivte Santa Clause v jeho domově a to po celý rok. Bezplatný vstup. http://www.santaclausvillage.info
Úřad Santa Clause (Joulupukin Kammari)
Joulumantie 1. V areálu Santa Clausovy vesnice. Místo, kde můžete po celý rok navštívit Santa Clause v jeho úřadě. Vstup zdarma.
http://santaclausoffice.com/
Vánoční dům Santa Clause (Joulutalon Joulupukki)
Tähtikuja 2. Hlavní budova Santa Clausovy vesnice. Najdete zde také výstavu o vánočních zvycích ve Finsku , o Santa Clausovi v Laponsku a také o vánočních tradicích ve světě. Vstup zdarma.
http://www.christmashousesanta.fi/
Poštovní úřad Santa Clause (Joulupukin pääposti)
Tähtikuja 1, 969 30 Arctic Circle, Rovaniemi. Opravdový poštovní úřad Santa Clause, kam můžete posílat své dopisy, ale také můžete odsud napsat svým přátelům a zakoupit zde speciální známky, pohlednice a další dárky. I poštovní úřad je ve vesnici Santa Clause. http://santaclaus.posti.fi
SantaPark
Zábavní tématický park. Najdeme jej před Vesnicí Santa Clause (po silnici E75 to je k vesnici ještě asi 2,5 km). Z centra města se sem dostaneme také busem č. 8, zastávka „SantaPark“. Otevřeno v letní sezóně 2017 od 26. června do 12. srpna a v zimní sezóně 2017/18 od 18. listopadu do 13. ledna 2018. Vstupenka pro dospělé stojí na letní sezónu 17,50 EUR a na zimní sezónu 33 EUR a platí na dva po sobě jdoucí dny..
https://santaparkarcticworld.com/santapark

Napište Santa Clausovi
Santa Clausovi můžete i napsat, zde je adresa:
Santa Claus
Santa Claus Main Post Office
FI-96930 Arctic Circle
FINLAND
Důležitá telefonní čísla
Záchranný systém: 112
Nouzová linka Českého velvyslanectví: +358-405030008
Užitečné odkazy
Online nabídka ubytování ve Finsku
Levné letenky do Finska
Zájezdy do Finska