Ostrava

ostrava_masnam250pdk

Ostrava leží na severovýchodě České republiky, na historické hranici Slezska a Moravy, poblíž hranic s Polskem. Městem protékají řeky Odra a Ostravice.
 
ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – OSTRAVA
 
Doprava:
Vlak: Hlavní vlakové nádraží (Ostrava hlavní nádraží) leží na železniční trati z Prahy do Bohumína a dále do Polska (Katowice, Krakow, Varšava) a nebo na Slovensko (Žilina, Košice). Najdeme jej ve čtvrti Přívoz, odkud se do centra města dostaneme tramvajemi (cca deset minut). Druhé velké vlakové nádraží je nádraží Ostrava-Svinov, ležící na stejné trati jako hlavní nádraží asi 10 minut před hlavním nádražím (ve směru od Prahy). Z nádraží Ostrava-Svinov se do centra města dostaneme tramvají asi za dvacet minut. Nejblíže centru města je železniční zastávka Ostrava-Stodolní a nádraží Ostrava-střed, které leží na trati z Ostravy hlavního nádraží do Frýdku-Místku.
Bus: Autobusové nádraží (ÚAN) leží blízko centra města, za obchodním centrem „Nová Karolína“. Nejbližší zastávka MHD „Náměstí republiky“.

ostrava_centrum_turisticka_mapa_vyrez480Turistická mapa centra Ostravy  Zdroj:Mapy.cz

Letiště:
Ostrava Airport (OVA)
Nejbližším letištěm je mezinárodní letiště Leoše Janáčka Ostrava, které leží na území Mošnova, jižně od Ostravy, Dostaneme se z něj do města busem linky 333 (zastávka je před příletovou halou), autobus jede na ÚAN (44 minut, 37 Kč) nebo vlakem přes Studénku na nádraží Svinov (23 min., 45 Kč) nebo na hlavní nádraží v Přívoze (30 min, 52 Kč). Železniční terminál je vedle odletové haly.

Doprava ve městě:
MHD ve městě provozuje společnost DPO. Z hlavního vlakového nádraži se dostaneme do centra města tramvají (č.1,2,8 na zastávku „Elektra“), stačí na to 10 min. jízdenka (16 Kč). Na delší cestu je třeba půlhodinová (20 Kč) nebo hodinová jízdenka (30 Kč). Výhodná může být 24 hodinová jízdenka (80 Kč), která o víkendech, ve svátky a v červenci a v srpnu i v pracovní dny, platí až pro dvě dospělé osoby a tři děti.To samé platí pro třídenní jízdenku (220 Kč). Celodenní jízdenka až pro pět cestujících nad 15 let stojí 200 Kč. U řidiče již jízdenky nekoupíte, můžete ale koupit sms jízdenky (na 70 minut a 24 hodin) před nástupem do vozu a jízdenku můžete nově koupit v dopravním prostředku pomocí bezkontaktní platební karty a to na odbavovacím terminálu po nástupu do dopravního prostředku (nepřestupní do 10 minut za 14 Kč, přestupní do 45 minut za 20 Kč)
Plán dopravy a jízdní řády najdete na webu http://dpo.cz

Hotely, ubytování v okolí
Přehled hotelů v Ostravě s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Co musíte vidět
Dolní oblast Vítkovic
Ruská 101, Ostrava-Vítkovice
Unikátní komplex, kde byla spojena těžba uhlí, jeho koksování a následné použití při výrobě železa ve vysoké peci. Vstupné na prohlídku NKP Dolní Vítkovice je vysokopecní okruh s Bolt Tower 190 Kč, uhelný okruh 90 Kč, oba spolu 220 Kč.
Velký svět techniky-populárně naučné centrum, které hravou formou představuje zajímavosti vědy a techniky. Vstupné 190/240 Kč
Malý svět techniky U6-výstava umístěná v budově bývalé VI. energetické ústředny v areálu DV, odhaluje tajemství technických vynálezů. Vstupné od 90 Kč.
http://dolnioblastvitkovice.cz
Landek a Hornické muzeum
Pod Landekem 64, Ostrava-Petřkovice
Hornické muzeum a volnočasový areál v areálu bývalého dolu při úpatí vrchu Landek v Petřkovicích (busy ze zastávky „Sad B.Němcové“ směr Hlučín na zastávku „Hornické muzeum“). V rámci placené expozice je možnost sfárání do podzemí. Vstupné: velký okruh 150 Kč. Malý okruh (jen expozice báňského záchranářství) 90 Kč.. Volně přístupná venkovní expozice strojů. Landek je místem nálezu pravěkého sídliště lovců mamutů, byla zde objevena Petřkovická venuše. Na vrcholu Landeku se nachází terénní stopy po dřívějším hraděu Landek http://landekpark.cz
ZOO Ostrava
Michalkovická 197, Slezská Ostrava
Ostravská zoologická zahrada se nachází v Michálkovicích. Vstupné 110 Kč, mimo sezonu (listopad-březen) 80 Kč.
http://zooostrava.cz
Slezskoostravský hrad
Hradní 1, Slezská Ostrava
Hrad najdete z pohledu z centra Ostravy za řekou Ostravicí. Dostanete se k němu z centra pěšky přes výstaviště Černá louka a pěší lávku přes řeku Ostravici. Původně středověký hrad, poté i díky poddolování, z velké části zničen a pak znovu dostavěn. Vstupné 80 Kč. http://cerna-louka.cz
Ostravské muzeum
Masarykovo nám. 1, Moravská Ostrava
Muzeum je v centru města. Najdeme zde stálou expozici zaměřenou na historii města, krajinu a přírodu Ostravska. Vstupné 70 Kč. http://ostrmuz.cz
Důl Michal
Čs. armády 95/413, Slezská Ostrava
Důl Michal je bývalý černouhelný důl v Michálkovicích nedaleko od ZOO (zastávka „Michalkovická“). Prohlídkova trasa představuje cestu havíře do práce od šaten až po vlastní jámu. Vstupné 80 Kč.
http://dul-michal.cz
Nová radnice a vyhlídková věž
Prokešovo náměstí 6, Moravská Ostrava
Nová radnice má nejvyšší radniční věž v ČR (86m).Ve výšce 73m je veřejnosti přístupná vyhlídková terasa (vst. 60 Kč).

Tipy jak ušetřit
Na jízdném: Výhodná je 24 hodinová jízdenka (80 Kč) o víkendech, ve svátky a v červenci a v srpnu také i v pracovní dny, tehdy totiž platí až pro dvě dospělé osoby a tři děti (a to v zoně XXL, která zahrnuje i okolí Ostravy včetně Hlučína a Bohumína.To samé platí pro třídenní jízdenku (220 Kč). Další výhodnou možností může být celodenní jízdenka až pro pět cestujících nad 15 let, ta stojí 200 Kč.
Na vstupném: Karta TRIO – za 150 Kč vstup do Slezskoostravského hradu, MINIUNI – světa miniatur, Expozice historických motocyklů a do Pohádkového sklepa strašidel.

Powered by WordPress | Theme Designed by: Free WpThemes Blog | Thanks to www.porada.blog.onet.pl/, site and this