Hrad Trosky

Hrad Trosky, Česká republika,
červen 2017

Státní hrad Trosky, Troskovice
GPS: 50°31’0.335″N, 15°13’52.502″E
Zříceninu hradu Trosky najdeme severovýchodně od obce Troskovice v okrese Semily v Libereckém kraji, v oblasti Českého ráje, jehož jsou Trosky symbolem.

file_pdfStáhnout PDF verzi Průvodce do kapsy – Hrad Trosky

Hrad se rozkládá na kopci sopečného původu, který nese stejnojmenné jméno – Trosky a podle nějž byl hrad zřejmě pojmenován. Vrch Trosky má vrchol v nadmořské výšce 488 metrů (nejvyšší vrchol Vyskeřské vrchoviny). Hrad byl postaven mezi dvěma čedičovými sopouchy, na nichž byla na každém postavena jedna obranná a zároveň obytná věž (Baba a vyšší Panna, jejiž vrchol dosahuje výšky 514 metrů n.m.).
Hrad byl postaven na konci 14. století Čeňkem z Vartenberka. Hrad čelil v roce 1424 obléhání husitů v čele s Janem Žižkou. Zřejmě od roku 1469 byl hrad už jen centrem hospodářské správy a za třicetileté války už byl hrad opuštěný. Do roku 1821 patřil Valdštejnům a poté Lexům z Aehrenthalu. V současnosti je hrad státní a patří do správy NPÚ.

Jak se tam dostat:
Vlak: Nejbližší železniční zastávkou, je zastávka „Ktová“, na železniční trati č. 041 mezi Turnovem a Hradcem Králové, odkud je to na Trosky asi 2,2 km po zelené značce. Další blízkou železniční zastávkou je „Borek pod Troskami“ v obci Borek na stejné trati. Ze zastávky v Borku dojdeme na hrad Trosky po modré značce (asi 2,6 km)
Bus: Nejbližší autobusovou zastávkou je zastávka „Troskovice, Tachov, Trosky“, z ní je to na hrad Trosky asi jeden kilometr po červené a pak po modré značce. Autobusy z Turnova stojí nejčastěji na zastávce „Troskovice“ v centru obce, z ní je to na hrad Trosky asi 1,8 km a nebo na zastávce „Troskovice, Svítačka“ u stejnojmenného tábořiště, odkud to je na Trosky cca 1,3 km.
Autem: Severovýchodně od Trosek probíhá silnice I/35 (E442) ve směru Jičín – Turnov. V obci Borek z ní odbočíme doleva směrem na Troskovice. K parkovišti u hradu to je z této odbočky asi 4 km. Nejbližší parkoviště najdeme pod hradem (GPS:) ke hradu to je po značené cestě (modrá a zelená značka) ještě asi 400 metrů

Otevírací doba
Duben a říjen: soboty, neděle, státní svátky 9-16. Květen a červen: úterý až neděle 9-17:30. Červenec a srpen: pondělí až neděle 9-17:30. Září: úterý až neděle 9-16.
Expozice
Základní prohlídkový okruh představuje celý areál hradu (mimo jiné zbytky bývalého purkrabství v prostoru prvního nádvoří, zbytky hlavního paláce) včetně hradní vyhlídky pod věží Panna a vyhlídkového ochozu na věži Baba.
Vstupné
Základní okruh (celý hrad): Plné vstupné: 80 Kč. Snížené vstupné: 60 Kč.

Hotely, ubytování v okolí
Přehled hotelů v okolí hradu Trosky s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.