Hrad Sovinec

Hrad Sovinec, Sovinec, okres Bruntál GPS: 49°50’14.907″N, 17°14’46.128″E

file_pdfStáhnout PDF verzi Průvodce do kapsy – Hrad Sovinec

Hrad Sovinec (Eulenburg) najdeme ve stejnojmenné obci v okrese Bruntál, v Moravskoslezském kraji, asi 15 km jižně od Rýmařova. Jde o rozsáhlý hradní areál založený v první polovině 14. století pány ze Sovince.Hrad prošel několika přestavbam i, v první polovině 17. století byl mohutně opevněn. V polovině 19. stol. byla část hradu zbourána a byl zde postaven pozdně empírový kostel sv. Augustýna. Kostelní věž vznikla přestavbou ze strážní věže. Od roku 1623 do roku 1939 patřil hrad Řádu Německých rytířů.V letech 1940-1942 zde byl zajatecký tábor, určený zejména pro francouzské důstojníky. V květnu 1945 hrad vyhořel.

Jak se tam dostat:
Vlak: Nejbližší železniční stanice je v patnáct kilometrů vzdáleném Rýmařov.ě.
Bus: Busem na zastávku Jiříkov, Sovinec. Přes Sovinec jezdí autobusy z Rýmařova a Šternberka. Zastávka je od hradu vzdálena zhruba sto metrů.
Autem: Ze silnice č. 449 mezi Rýmařovem a Uničovem je třeba odbočit v Krásné Loučce, případně ze silnice č. 445 mezi Rýmařovem a Šternberkem odbočit směrem na Jiříkov. Parkoviště je v obci, zhruba sto metrů od hradu.

sovinec_mapa480
Turistická mapa blízkého okolí Sovince Zdroj:Mapy.cz

Otevřeno
Červenec a srpen 9-17. Duben, květen, červen, září a říjen 9-16. V pondělí je zavřeno.
Expozice
Je zpřístupněno pět nádvoří a tzv. Horní hrad s vyhlídkovou věží. V bývalých konírnách jsou instalovány expozice Lesnické školy a expozice předmětů z historie hradu. V purkrabství je expozice archeologie a zbraní, ve sklepení pak mučírna. Další výstavní prostory jsou pak v různých částech hradního areálu. Další zpřístupněná trasa vede z Horního hradu přes komnatu sedmé hradní brány, Rytířský sál se sbírkou zbraní až do přízemí dělové bašty. Na hradě jsou pořádány četné kulturní akce
Vstupné

Plné 80 Kč, Snížené 40 Kč. Rodinné: 200 Kč. Tip: Lze využít společné vstupné na hrad Sovinec, zámek Bruntál a do Kosárny v Karlovicích za 160 Kč.

Hotely, ubytování v okolí
Přehled hotelů v okolí hradu Sovinec s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Informace o aktuálních akcích na hradech a zámcích najdete na ŽivéHrady.cz