Hrad Buchlov

Hrad Buchlov, Česká republika, květen 2017

Polesí 418, Buchlovice GPS: 49°6’26.169″N, 17°18’39.223″E
Státní hrad Buchlov najdeme v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji asi 3,8 km od centra obce Buchlovice. Tento hrad stojí na stejnojmenném kopci v pohoří Chřiby, vrchol kopce Buchlov je v nadmořské výšce 509 metrů.

file_pdfStáhnout PDF verzi Průvodce do kapsy – Hrad Buchlov

 
Královský hrad Buchlov byl založen v první polovině 13. století a králi patřil až do roku 1511. Plnil funkci správního střediska a také funkci obrannou a hospodářskou. Stavebně spadá hrad do přechodného románsko-gotického období. Největší stavební úpravy hradu proběhly v 16. století za pánů ze Zástřizel, kdy byl hrad přestavěn v duchu renesance. Poslední větší úpravy proběhly za pánů z Petřvaldu, kdy bylo z obranných důvodů opevnění rozšířeno o současné první nádvoří s věžovou branou a bastionem. Od roku 1751 přestal být hrad sice trvale obydlen, ale bylo v něm zřízeno rodinné muzeum hrabat Berchtoldů. V blízkosti hradu se vypíná další kopec, Modla, na kterém je postavena kaple sv. Barbory, která sloužila také jako hrobka majitelů panství-rodu Petřvaldských a Berchtoldů
Jak se tam dostat:
Vlak: Nejbližší železniční stanicí je Staré Město u Uherského Hradiště, ležící na trati Přerov-Břeclav. Odtud buď autobusem, který stojí před budovou vlakového nádraží, do Buchlovic, které jsou od této železniční stanice vzdáleny asi 8 km. A na hrad pak dále po žluté značce cca 3,8 km z centra obce. A nebo jednodušeji ,autobusem od vlakového nádraží ve St. Městě přímo ke hradu na zastávku „Buchlovice,hrad Buchlov,rozc.1.5.“
Bus: Nejbližší autobusovou zastávkou jsou „Buchlovice,hrad Buchlov,rozc.1.5.“, na hrad je to pak cca 1,8 km po zelené značce.
Autem: Nedaleko hradu Buchlov prochází silnice E50 z Uherského Hradiště přes Buchlovice na Slavkov u Brna a dálnici D1. Po odbočení ze silnice E50 to je na parkoviště u hradu cca 2,5 km. Parkoviště najdeme asi 150 metrů od hradu (49°5’6.628″N,)

Hotely, ubytování v okolí
Přehled hotelů v okolí hradu Buchlov s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Otevírací doba
Duben, říjen: pouze víkendy 10-15. Květen, červen, září: od úterý do neděle 9-16. Červenec a srpen: od úterý do neděle 9-17, v pondělí 9-15
Expozice
Základní prohlídkový okruh I. aneb „Procházka starým hradem“ představuje gotické a renesanční prostory. Trvá 50 minut. Základní okruh II. aneb „Muzeum hrabat Bertholdů“ představuje Přírodovědné a egyptologické sbírky, Bertholdů a výstup na vyhlídkovou věž. . Trvá 50 minut. Základní okruh III. aneb „S pastelkami po hradu“ je okruh určený pro děti. Trvá hodinu. Další okruhy: „Areál hradu“-vstup do areálu hradu,bez průvodce. „Buchlov v proměnách času“- okruh celým hradem. Trvá 90 min. „Vyhlídka do kraje“- vyhlídka z věže, s průvodcem. „Buchlovská spirála“- okruh zaměřený na stavební vývoj hradu. „Kaple sv. Barbory“- prohlídka rodinné hrobka Petřvaldů a Berchtoldů vzdálené asi 1,5 km od hradu. Jen o prázdninách..
Vstupné
Plné/snížené vstupné:
Procházka starým hradem: 130Kč/90Kč. Muzeum hrabat Bertholdů: 120Kč/80Kč.
S pastelkami po hradu: 110Kč/80Kč
Areál hradu: 20Kč/10Kč
Buchlov v proměnách času: 160Kč/110Kč
Vyhlídka do kraje: 60Kč/40Kč
Buchlovská spirála: 150Kč/100Kč
Kaple sv. Barbory: 60Kč/40Kč