Bohumín

Bohumín je město na severovýchodě České republiky, na hranicích s Polskem, asi osm kilometrů severně od Ostravy. Bohumín, jenž má okolo šestnácti tisíc obyvatel leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Karviná, na území historického Těšínského Slezska. Město sestává z několika částí, jimiž jsou Starý Bohumín, Nový Bohumín, Šunychl, Skřečoň, Vrbice, Kopytov. Nynějším centrem Bohumína je centrum Nového Bohumína.

ZDE SI MŮŽETE STÁHNOUT PDF VERZI PRŮVODCE DO KAPSY – BOHUMÍN

Doprava

Vlak

Bohumín leží na železniční trati spojující Prahu a Ostravu se Žilinou a Košicemi. Bohumín je důležitý železniční uzel a stojí zde i většina mezinárodních rychlíků. Z nádraží dojdete do centra města pěšky. Do Starého Bohumína dojedete autobusem cca za deset minut.

Bus

Autobusové zastávky, kde zastavuje většina spojů, najdeme před vlakovým nádražím. Autobusové nádraží se nachází asi půl kilometru západně od vlakového nádraží. Bohumín má autobusové spojení s Ostravou, Karvinou i dalšími městy v okolí.

Autem

Bohumín leží na silnici spojující Ostravu s Českým Těšínem a městem prochází také dálnice D1.

Doprava ve městě

Městem prochází několik autobusových linek, které spojují Nový Bohumín s ostatními částmi Bohumína. Většina spojů zastavuje na autobusovém nádraží (Bohumín, Nový Bohumín, autobusové stanoviště) a zastavuje také před vlakovým nádražím (Bohumín, Nový Bohumín, železniční stanice). Před vlakovým nádražím najdeme také stanoviště taxi.

radnice v Novém Bohumíně, Bohumín
Nynější budova bohumínské radnice v Novém Bohumíně, v pozadí kostel Božského Srdce Páně

Památky a zajímavosti aneb co vidět v Bohumíně

Náměstí ve Starém Bohumíně
Náměstí Svobody, Starý Bohumín
GPS: 49°55’10.785″N, 18°19’44.862″E
Na náměstí najdeme secesní Národní dům s restaurací a hotelem „Pod zeleným dubem“ a také s informačním centrem s výstavami o Starém Bohumíně. Secesní dům č.p.45 a dům č.p.43, což je budova bývalé bohumínské radnice.
Kostel Narození Panny Marie
Starý Bohumín
GPS: 49°55’13.458″N, 18°19’47.952″E
Nejstarší bohumínský kostel. Díky Milostnému obrazu Panny Marie Růžencové-Starobohumínské.má kostel status lidového poutního místa. Za kostelem je socha sv. Josefa a klášter Menších bratří.
Kostel Božského Srdce Páně
Masarykova ul., Nový Bohumín
GPS: 49°54’15.569″N, 18°21’26.443″E
Katolický novogotický kostel z neomítaných cihel dostavěný v roce 1894.
Evangelický kostel
Štefánikova ul., Nový Bohumín
GPS: 49°54’17.608″N, 18°21’19.683″E
Kostel Slezské evangelické církve augsburgského vyznání, dostavěný v roce 1901 z neomítaných cihel v novogotickém stylu.
Budova bývalé radnice v Novém Bohumíně
Náměstí T.G.Masaryka, Nový Bohumín
GPS: 49°54’12.359″N, 18°21’30.112″E
Cihlová novogotická budova bývalé radnice Nového Bohumína.

Hotely a ubytování v Bohumíně

Přehled hotelů v Bohumíně a v okolí s detailním popisem, recenzemi a možností online rezervace za nejlepší cenu najdete na Booking.com.

Mapa

Mapa Nového Bohumína
Turistická mapa centra Nového Bohumína. Zdroj:“Mapy.cz“

Zajímavosti v blízkém okolí

Zámek v Chalupkách, Chalupki, Polsko, GPS: 49°55’15.094″N, 18°19’24.971″E
Barokní zámek najdeme hned za bývalým hraničním přechodem přes řeku Odru ve Starém Bohumíně. Nyní je v zámku hotel a restaurace. V zámeckém parku najdeme několik modelů polských i českých zámků.